Przerwa w prowadzeniu działalności a prawo przedsiębiorcy do 6-miesięcznej Ulgi na start.
19 grudnia 2020Możliwość skorzystania z ulgi na start czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne występuje tylko przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli podczas tego okresu dojdzie do zawieszenia wykonywania działalności, okres zawieszenia nie przerwie biegu 6 miesięcy podczas których przedsiębiorca jest uprawniony do korzystania z Ulgi na start.
Czym jest Ulga na start i kto może z niej skorzystać?
Ustawa Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 wprowadziła tzw. Ulgę na start czyli zwolnienie
z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności,
o ile spełnione zostaną określone warunki:
- Osoba fizyczna podejmuje działalność po raz pierwszy,
- Osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą po raz kolejny po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.
- Ponad to przedsiębiorca chcący skorzystać z ulgi nie może wykonywać usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego wykonywał czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.
Co jeśli dojdzie do zawieszenia działalności?
Jeśli w okresie korzystania z Ulgi na start dojdzie do zawieszenia działalności gospodarczej, okres zawiesze
nia nie przerwie biegu 6 miesięcy. Oznacz to, że czas zawieszenia wlicza się do okresu, w którym można skorzystać z Ulgi na start.
Przykład 1:
Pan Zbigniew korzysta z ulgi na start od 6 kwietnia 2020 r. Od 1 maja 2020 r. zawiesił działalność
do 31 lipca 2020 r. Po wznowieniu działalności ma prawo do „ulgi na start” jeszcze przez 3 miesiące.
Przykład 2:
Pani Joanna rozpoczęła działalność 16 sierpnia 2018 r. i zdecydowała się skorzystać z ulgi na start.
W styczniu 2019 r. postanowiła zawiesić działalność gospodarczą do końca czerwca 2019 r. Okres
6 miesięcznej ulgi upłynął 28 lutego 2019 r. , zatem po wznowieniu działalności Pani Joanna będzie musiała zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych.
Ulga na start – o czym należy pamiętać.
Ulga na start jest pewnym przywilejem dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że podczas jej trwania nie podlega się pod ubezpieczenia społeczne a więc przedsiębiorca nie ma prawa do uzyskania świadczenia z tytułu choroby, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego czy zasiłku opiekuńczego.
Przedsiębiorca ma prawo zrezygnować z ulgi na start i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, jeżeli jednak się na to zdecyduje, musi liczyć z się z brakiem możliwości powrotu do Ulgi na start.