Klastry sposobem na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw? – konferencja w Rzeszowie

Klastry sposobem na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw? – konferencja w Rzeszowie

13 marca 2011 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

„Klastry, jako sposób na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw” to tytuł konferencji, którą na 14.marca w Hotelu Grand w Rzeszowie zaplanowało Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.

Członkowie stowarzyszenia chcą pokazać, że organizowanie się firm z tej samej branży w klastry to sposób na rozwój. Twórcy Wschodniego Klastra Informatycznego opowiedzą oni o jego sukcesach i o tym, jak samorządy i administracja rządowa mogą pomóc nowoczesnym firmom w rozwoju. Jak sami opisują imprezę:

Tematyka konferencji skupiała się będzie na prezentacji możliwości oraz szans innowacyjnego rozwoju, jakie struktura klastrowa daje firmom z województw Polski Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT czy nowych technologii. W konferencji oprócz przedsiębiorców i naukowców wezmą również udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Podkarpacia.

Na konferencję wstęp wolny, wymagana wcześniejsza rejestracja. Więcej szczegółów na stronie organizatorów.

Informatyka Podkarpacka


Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka
powstało w połowie 2006 roku. Jego misją jest tworzenie i rozwój Podkarpackiego Klastra Informatycznego.

Na koniec jeszcze definicja klastrów przemysłowych wg Portera:
„to geograficzna koncentracja konkurencyjnych firm w powiązanych sektorach, związanych ze sobą gospodarczo, dzielących te same umiejętności, technologię i infrastrukturę. W klastrze, wielkie i małe przedsiębiorstwa osiągają znacznie więcej niż gdyby miały pracować same, dzięki sieci związanych przedsiębiorstw, dostawców, usług, instytucji akademickich oraz producentów skoncentrowanych na tym samym obszarze. Koncentracja wspomaga tworzenie nowych przedsiębiorstw, produktów oraz nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych, dobrze opłacanych pracowników. Klastry stanowią o sile każdej gospodarki narodowej, regionalnej, stanowej, a nawet wielkomiejskiej, głównie w krajach gospodarczo rozwiniętych.”