Rzeszów: 6-7.11 ClusterCOOP, czyli rozmowy o klastrach tylko w Rzeszowie

Rzeszów: 6-7.11 ClusterCOOP, czyli rozmowy o klastrach tylko w Rzeszowie

5 listopada 2012 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

Podkarpackie jest trzecim regionem w kraju pod względem ilości klastrów, co jest m.in. efektem starań władz. Przykładem tej aktywności jest fakt, że jedynym polskim partnerem międzynarodowego programu ClusterCOOP jest Urząd Miasta Rzeszowa. Organizuje on w ramach tego projektu 6. i 7. Listopada konferencję pt. „Innowacyjne klastry siłą napędową rozwoju regionów”. Zgromadzi ona w Hotelu Hilton Garden Inn gości m.in. z Czech, Węgier, Słowenii, Niemiec i Włoch.

Konferencja w Hotelu Hilton Garden Inn w Rzeszowie

Hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie

Tematy poruszane podczas konferencji nawiązywać będą do zagadnień dotyczących przemysłu informatycznego, lotniczego i ich przyszłych powiązań z przemysłem kosmicznym. Pierwszego dnia omówiony zostanie wpływ klastrów na rozwój regionów oraz na transformację sektora lotniczego w Polsce, a także międzynarodowe rozwijanie Klastrów i ich finansowanie. Drugi dzień rozpocznie panel nt. działań samorządów na rzecz klastrów, a zakończą go wizyty studyjne. Podkarpackie klastry dostaną szansę przybliżenia o swojej działalności. Celem konferencji jest także wytworzenie relacji i kooperacji między klastrami, czemu mają służyć imprezy towarzyszące, w tym kończący pierwszy dzień koktajl.

Wydarzenie to trzecia z cyklu objazdowych konferencji, realizowanych w ramach projektu ClusterCOOP – Wspieranie efektywnej współpracy transnarodowej pomiędzy klastrami w krajach Europy Środkowej. Projekt finansowany ze środków EFRR z programu Europa Środkowa. Celem projektu ClusterCOOP jest wypracowanie rozwiązań optymalizujących przepisy oraz warunki finansowe dla współpracy pomiędzy klastrami, w tym współpracy międzynarodowej. Organizatorem konferencji jest Urząd Miasta Rzeszowa, jedyny polski partner biorący udział w przedsięwzięciu ClusterCOOP. Dołączył do niego jeszcze w 2010 roku. Projekt potrwa do kwietnia 2014 roku, w jego ramach przedstawiciele klastrów wezmą udział w podobnych wizytach w innych krajach.

Więcej wniosków i informacji nt. wspierania klastrów na Podkarpaciu można znaleźć w artykule pt. Rzeszowska dolina klastrów w portalu pi.gov.pl (22.06.2012r)