Krosno: Przebudowa, czyli Festiwal Kultury Miejskiej – 17-18.08

Krosno: Przebudowa, czyli Festiwal Kultury Miejskiej – 17-18.08

14 sierpnia 2012 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

W dniach 17-18.sierpnia w Krośnie odbędzie się pierwsza artystyczna odsłona Festiwalu Kultury Miejskiej z warsztatami, spektaklami, otwartą galerią, projekcjami filmów, a więc w konwencji przypominającej mieleckie M4 czy rzeszowski Festiwal Przestrzeni Miejskiej. Tym sposobem dyskusja o roli miasta i jego przestrzeni startuje także w „Mieście Szkła”.

Gdzie leży Krosno? festiwal kultury miejskiej 2012

– Chcemy też pokazać, że, aby zmienić przestrzeń publiczną, nie zawsze potrzeba dużych pieniędzy, projektów, pozwoleń. Mogą to zrobić sami mieszkańcy poprzez małe działania.

– zapewnia Tomasz Litwin, organizator;
student Gospodarki przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, brał udział w organizacji Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom w Krakowie, pomysłodawca Przebudowy – pierwszego w Krośnie Festiwalu Kultury Miejskiej.
Organizuje ją wraz z Tomaszem Kaczmarczykiem, studentem filozofii i filmoznawstwa.

W ramach Festiwalu Kultury Miejskiej zaplanowano między innymi:

  • projekcje filmów, w tym „After the factory” – dokument oparty na przykładzie Łodzi i Detroit – dwóch miast, które choć oddalone o tysiące kilometrów, zmagają się z tym samym problemem – muszą wymyślić dla siebie nową formułę działania po upadku przemysłu, który napędzał ich rozwój przez ponad wiek. „Blok filmów miejskich” to z kolei pokaz kilku krótkich filmów pokazujących wpływ dobrze zaprojektowanego transportu i polityki miejskiej na jakość życia i otaczającej przestrzeni.
  • warsztaty recyklingu i upcyklingu szkła – istotną częścią współczesnego wzornictwa. Centrum Dziedzictwa Szkła zaprosi do stworzenia przedmiotów dekoracyjnych, w pełni unikatowych, mający nie tylko nowy kształt, ale i zastosowanie, np. z butelki, żarówki czy słoika – szkła o przeznaczeniu użytkowym.
  • Warsztaty „Estetyczny Przedsiębiorca – projektujemy witryny i reklamy do krośnieńskich kamienic” są niestety dla dzieci ;) Podczas warsztatów w przystępny sposób zapoznają się one z historią reklamy, a następnie w grupach będą wykonywać witrynę dla swojego sklepu. Jednym z wytycznych będzie konieczność dostosowanie jej do innych, aby współgrały pod względem formy i estetyki.
    oraz
  • koncerty,
  • spektakle w wykonaniu krośnieńskiego TEATRU s.tr.a.c.h.

Artyści chętni do pokazania swoich prac na terenie imprezy (drabinach rozstawionych na dziedzińcu biblioteki PWSZ i Centrum Dziedzictwa Szkła) mogą zgłaszać sie na email: [email protected]

Źródło: krosno24.pl