Deklaracje VAT składaj przez Internet, bez e-podpisu

Deklaracje VAT składaj przez Internet, bez e-podpisu

4 października 2012 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

Od 1 października można składać deklaracje VAT przez Internet za pomocą systemu ePUAP, czyli darmowego Profilu Zaufanego, opartego o zwykły adres e-mail. Kwestia dotyczy osób fizycznych będących płatnikami VAT, dla spółek nadal wymagany jest podpis elektroniczny.

Nowe wnioski na platformie ePUAP to:
  • VAT-7 (wersja12) – deklaracja dla podatku od towarów i usług, składana w okresach miesięcznych;
  • VAT-7D (wersja 3) – deklaracja dla podatku od towarów i usług składana przez podatników niestosujących metody kasowej,  składana w okresach kwartalnych;
  • VAT-7K (wersja 6) – deklaracja dla podatku od towarów i usług małych podatników; którzy stosują metodę kasową, składana w okresach kwartalnych.

Z nowego sposobu można skorzystać dla okresów rozliczeniowych rozpoczynających się po 30 września br. – w przypadku VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub od 1 października – dla deklaracji PCC-3.

Ułatwienie to może dotyczyć około 80 proc. z ponad 1,6 mln podatników – szacuje Tax Care.

ePUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (witryna internetowa), gdzie po jednorazowym założeniu i zweryfikowaniu konta (dowodu osobistego) w dowolnym Urzędzie Miejskim, można składać kolejne podania, wnioski, deklaracje i podpisywać je przy użyciu zwykłego adresu e-mail. Działa od początku 2012roku.
Do tej pory na platformie można było m.in. modyfikować dane firmy. W postaci elektronicznej istniała też możliwość złożenia deklaracji PIT.

Z badań Tax Care i Idea Bank, przeprowadzonych wśród 1 tys. najmniejszych firm, wynika, że w tym roku z systemu e-deklaracje skorzystała prawie co piąta osoba prowadząca własną działalność. 35 proc. firm wolało jednak złożyć roczne zeznanie osobiście w urzędzie, 27 proc. skorzystało z pomocy księgowej, a 18 proc. wysłało je pocztą.

Źródło: http://bizrun.pl/wiadomosci/teraz-deklaracje-vat-bez-e-podpisu/