Ostatni tydzień na wybór OFE – Jest sens trzech procent?
27 lipca 2014To ostatni tydzień na decyzję emerytalną między OFE i pełnym ZUSem. W OFE można zostawić jedynie trzy procent (2,92) wynagrodzenia, czyli 15 procent składki. Pomimo początkowych kontrowersji i zakazu reklamy, kolejek w ZUS nie ma, a eksperci też raczej wybrali wakacje. Z drugiej strony, Prezes ZUSu nie przyznał się dziennikarzom co zrobił ;)
14:1 ? Do momentu powstania tego tekstu, z 14 milionów Polaków uprawnionych do decyzji, wnioski złożyło mniej niż 1 milion.
Od 1 lutego 2014 r. do końca czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości:
- 12,22% pensji brutto ewidencjonowana jest na koncie w ZUS, (I filar)
- 4,38% pensji brutto ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS (II filar)
- 2,92% pensji brutto odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym (II filar)
Na czym polega wprowadzona reforma?
Do 31 lipca 2014 roku można zdecydować czy 2,92% pensji, która do tej pory trafiała do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), nadal ma tam trafiać, czy ma być wpłacana na subkonto w ZUS. Bez względu na wybór składka emerytalna nadal wynosić będzie 19,52%. Zatem jeżeli zdecydujemy, aby przenieść 2,92% do ZUS w sumie na subkoncie w ZUS będzie gromadzone 7,3% wynagrodzenia.
Jak zostać w OFE? – Formularz czy oświadczenie?
Jeśli chcemy pozostać w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) należy dostarczyć do ZUSu oświadczenie – są 4 sposoby:
- w każdym oddziale ZUSu
- listownie, oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS,
- w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) – pue.zus.pl,
- bez konta (logowania) w pue.zus.pl można wypełnić, ale konieczny jest wydruk w tzw. urzędomacie (co także oznacza wizytę w ZUS, tyle że może być 'po godzinach’ urzędowania)
Jest do tego celu formularz (żółty, któremu nie przyznano mu specjalnego kodu jak np. ZUS-DRA itp) i oświadczenie na dowolnej kartce wystarczy.
Jeśli natomiast chcemy zrezygnować z OFE (i przenieść całość składki do ZUS) wystarczy kontynuować wakacje – nie musimy niczego robić.
Decyzja dotyczy tych, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Podjętą w tym roku decyzję będzie można zmienić w 2016 r., a potem co 4 lata.
Jak pisze na swoim blogu ekonomista Krzysztof Rybiński
„Ja już decyzję podjąłem, jadę nad morze pisać kolejną książkę.Wybór OFE czy ZUS jest wyborem na 2-3 lata, bo OFE zostanie dorżnięte przez polityków w tej dekadzie, jak będzie słaba koniunktura to już nawet w 2016 roku. Zatem wybór dotyczy zgadnięcia, jak będzie stopa zwrotu na serwerach w ZUS (inflacja) i na giełdzie w ciągu trzech lat. Ponieważ oczekuję spadków na giełdach w najbliższych trzech latach, lepiej teraz wybrać ZUS, bo ci którzy wybiorą OFE prawdopodobnie będą mieli aktywa przenoszone do ZUS ze stratą.
(- rybinski.eu)
Argumentem innych ekspertów za pozostaniem w OFE jest dywersyfikacja portfela.
Co najbardziej zastanawiające, jak czytamy w wywiadzie „Rzeczpospolitej” z Prezesem ZUSu, ten nie przyznał się do swojej decyzji.
Więcej informacji praktycznych na: http://emerytura.gov.pl/wybor-ofezus/podzial-skladki/