Poradnictwo dla osób oszukanych – 18.lutego

Poradnictwo dla osób oszukanych – 18.lutego

5 lutego 2016 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

Stowarzyszenie Wsparcia Poszkodowanych Majątkowo organizuje w Rzeszowie pierwszy dyżur, podczas którego osoby oszukane mogą porozmawiać o swoim problemie, uzyskać poradę. Dyżur odbędzie się w lokalu Stowarzyszenia Nowy Horyzont w Rzeszowie przy ul. Leszczyńskiego 3 w dniu 18.02.16 w godz. 14 – 16.

To pierwszy dyżur Stowarzyszenia, którego nadrzędnym celem jest przeciwdziałanie praktykom lichwiarskim, przestępstwom ekonomicznym, poprawa sytuacji ofiar tych przestępstw oraz prawa związanego z tymi problemami w Polsce.

Więcej o Stowarzyszeniu:

darmowe porady prawne stowarzyszenie poszkodowanych majątkowo dyżurStowarzyszenie Edukacji i Wsparcia Poszkodowanych Majątkowo powstało w wyniku zauważenia problemu, który pojawił się w obecnych czasach, a są nim przestępstwa majątkowe, zwane też przestępstwami popełnianymi przez tzw „białe kołnierzyki”.
Jest to dość poważny problem społeczny, jednak niestety prawie całkowicie niezauważalny dla potencjalnych ofiar, a tym bardziej dla organów ścigania. Dlaczego tak jest?
Przestępcy przenieśli się z obszaru, gdzie łatwo ich namierzyć, wskazać dowody i ukarać. Dziś jest coraz popularniejsza, a wręcz staje się modna działalność w obszarze, gdzie udowodnić winę jest bardzo ciężko. Działalność ta prowadzona jest przy współudziale prawników, a często i notariuszy lub komorników (są publikacje w mediach w Polsce o takich przypadkach). Mechanizm działania takich przestępstw wykorzystuje trudną sytuację społeczeństwa, udzielanie różnego rodzaju wsparcia finansowego w zamian za niewspółmierne świadczenia majątkowe. Przestępcy ci działają często z góry założonym celem przejęcia majątku, a umożliwiają to konstrukcje prawne tworzone przez prawników, które uniemożliwiają obronę poszkodowanym. Również coraz częściej słyszymy o kupowaniu ludzi z mieszkaniami i nieludzkim pozbywaniu się ich. Społeczeństwo bardzo często odwraca się od takich ludzi, ponieważ skoro stracili majątek, mają komornika itp. to „lepiej się odsunąć”. A tym osobom najczęściej ktoś – najprościej mówiąc – ukradł ich kapitał, tylko w sposób, który praktycznie uniemożliwia im obronę. Przestępcy wykorzystują luki prawne, a poszkodowani tracąc często wszystko nie mają pieniędzy nawet na prawnika żeby się bronić. Policja i Prokuratura jest wręcz bezsilna, a Sądy wydają wyroki na rzecz oszustów, ponieważ większość działań przestępców ekonomicznych jest wykonywana pod „przykrywką prawa” i tylko dogłębna analiza prawna pozwala na znalezienie słabych punktów ich działań i doprowadzenie ich przed organa ściągania a w następstwie przed wymiar sprawiedliwości. W ten sposób koło się zamyka.