Gdzie będzie praca w 2019 roku? 1747 nowych stanowisk w podkarpackich strefach ekonomicznych!

Gdzie będzie praca w 2019 roku? 1747 nowych stanowisk w podkarpackich strefach ekonomicznych!

22 stycznia 2019 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

Agencja Rozwoju Przemysłu zarządzająca strefami w Mielcu i Tarnobrzegu podsumowała właśnie zezwolenia wydane w 2018 roku. Dowiadujemy się o planowanych 606 i 1141 miejscach pracy w strefach – odpowiednio Mieleckiej i Tarnobrzeskiej. Największe inwestycje zrealizują Olimp Laboratories, Drukarnia DAKO, ERKADO, Sanok Rubber Company i BURY. Łącznie 2 mld złotych zainwestuje 75 firm.

W minionym roku ARP wydawała zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w obu strefach – łącznie 64 zezwolenia (po 32 szt), które przełożą się na blisko półtora miliarda zł (733,28 mln zł w EURO-PARK MIELEC i 746 mln zł w EURO-PARK WISŁOSAN) nakładów inwestycyjnych. W firmach tych zatrudnienie znajdzie prawie 1750 osób (606 osób w EURO-PARK MIELEC i 1141 osób w EURO-PARK WISŁOSAN).

ARP miejsca pracy strefa ekonomiczna 2019

miejsca pracy w strefach ekonomicznych 2019 [kliknij, by powiększyć]

Spośród deklarowanych nakładów inwestycyjnych największe zobowiązały się ponieść firmy Olimp (producent suplementów i produktów leczniczych) oraz Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy (kartony, pudła i pudełka składane, z papieru falistego). Obie firmy zainwestują po ponad 150 mln zł. Spore inwestycje planują również „ERKADO Zbigniew Kozłowski” – producent drzwi i futryn, zadeklarował inwestycje w wysokości 76 mln zł, a także spółka BURY (produkcja urządzeń dla mobilnej komunikacji) – 75 mln oraz Sanok Rubber Company S.A.(wyroby gumowe dla branży motoryzacyjnej) z projektem o wartości 70 mln zł. Większość inwestycji będzie realizowanych na Podkarpaciu.

W oparciu o zasady Polskiej Strefy Inwestycji najwięcej, bo aż 300 mln zł w obszarach zarządzanych przez ARP S.A. zainwestują branża poligraficzna i spożywcza. Następne w kolejności deklarowanych nakładów inwestycyjnych są firmy motoryzacyjne i przetwórstwa drewna – wartość planowanych inwestycji ma wynieść 210 mln zł. Większość inwestorów to firmy z polskim kapitałem, które będą działać na terenie Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zatrudnią one blisko 100 nowych osób z jednoczesną deklaracją utrzymania ponad 4700 tys. dotychczasowych miejsc pracy.

Zobacz też: aktualna lista firm w Strefie SSE Mielec Euro-Park 

Zobacz też: wykaz firm Strefa Wisłosan TSSE Tarnobrzeg