Internetowe konto płatnika w PUE ZUS obowiązkowe od 1 stycznia 2023

Internetowe konto płatnika w PUE ZUS obowiązkowe od 1 stycznia 2023

26 grudnia 2022 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

Każdego płatnika składek dotyczy obowiązek posiadania profilu na platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 1 stycznia 2023r. Zobacz, jak założyć konto i dlaczego to ważne, kiedy obowiązek staje się potrzebny.

Od 2023 roku przedsiębiorcy (i organizacje pozarządowe) będą zobowiązani do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Dotyczy to zatem spółek, jednoosobowych działalności gospodarczych, a także fundacji i stowarzyszeń.

platnik-pue-zus-wszyscy-kto-kiedy

Co to jest obowiązkowe konto/profil PUE ZUS?

To nowe narzędzie, które ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zmniejszyć obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców. PUE ZUS to internetowa platforma, która umożliwia m.in. składanie wniosków i deklaracji online, dokonywanie opłat, a także uzyskiwanie informacji na temat swoich obowiązków i praw jako przedsiębiorcy. Korzystanie z tej platformy jest bezpłatne i znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ pozwala uniknąć konieczności wizyt w urzędach czy kontaktu z pracownikami ZUS.

zus pue platforma obowiazkowa kiedy

Obowiązek korzystania z PUE ZUS dotyczy teraz wszystkich przedsiębiorców (płatników składek), bez względu na wielkość firmy czy rodzaj działalności. Wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, będą musieli zarejestrować się na platformie i korzystać z niej w celu realizacji swoich obowiązków wobec ZUS. Do tej pory wymagane było wyłącznie przy 5 pracownikach.

PUE ZUS to kolejny krok w kierunku cyfryzacji polskiej administracji. Ma ono na celu usprawnienie procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców. Kiedy zaczniemy korzystać z tej platformy to pomaga ona zaoszczędzić czas (i pieniądze np. na benzynę na jeżdżenie do urzędów czy na pocztę), a także ułatwia prowadzenie firmy. Warto więc zarejestrować się na PUE ZUS już teraz i przygotować się na obowiązek korzystania z tej platformy od 2023 roku.

przedsiebiorcy-zus-pue-obowiazek-platforma-nakaz
Fot. Pexels

Jak założyć konto w Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS?

Profil na PUE ZUS jest zakładany zawsze dla osoby fizycznej. Konto można założyć online za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub e-dowodu. Konto można założyć także osobiście podczas wizyty w oddziale ZUS. Płatnik może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie w tym zakresie (np. księgowej).

Aby założyć konto (profil) w PUE ZUS, należy:

  1. Przejść na stronę internetową platformy: https://pue.zus.pl/
  2. Kliknąć w zakładkę „Zarejestruj się”
  3. Wypełnić formularz rejestracyjny, wpisując swoje dane osobowe oraz dane dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej
  4. Zaznaczyć pola dotyczące przeczytania i akceptacji regulaminu oraz polityki prywatności
  5. Kliknąć przycisk „Zarejestruj się”
  6. Po złożeniu formularza rejestracyjnego, na podany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie rejestracji. Aby aktywować swoje konto, należy kliknąć w link aktywacyjny, który zostanie do Ciebie wysłany. Po aktywacji konta będziesz mógł korzystać z wszystkich funkcjonalności PUE ZUS.

Obowiązek założenia konta PUE ZUS pojawił się w art. 1 pkt 15 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, (dokładnie Dz. U. poz. 1621).