Trudny rynek pracy w Krośnie — gdzie i jak najlepiej szukać ofert pracy?

Trudny rynek pracy w Krośnie — gdzie i jak najlepiej szukać ofert pracy?

10 października 2023 Wyłączono przez artykuł sponsorowany

[artykuł sponsorowany] Rynek pracy w Krośnie jest bardzo niejednolity. Z jednej strony oferuje ciekawe stanowiska z wysokim wynagrodzeniem, z drugiej – sporo jest ogłoszeń z płacą minimalną. W kontekście liczby wakatów i pracowników jest w mieście wiele zawodów deficytowych, występują również profesje nadwyżkowe. Czym się kierować, wybierając ścieżkę wykształcenia i poszukując pracy w Krośnie?

Gowork krosno rynek pracy jak szukac
Fot. Pexels / Anamul Rezwan

Jak wygląda krośnieński rynek pracy?

Krosno charakteryzuje bardzo niska stopa bezrobocia – 2,5%, podczas gdy średnia krajowa to 5%. Mniej optymistycznie wygląda informacja o średnich zarobkach – podczas gdy statystyczny Polak zarabia miesięcznie ok. 7.000 zł brutto, mieszkaniec Krosna może liczyć na ok. 6.200 zł brutto. Jaki z tego wniosek? Pracy jest pod dostatkiem, ale często płaca nie odpowiada oczekiwaniom pracowników.

Przyczyną jest wiele ofert dla niewyspecjalizowanych pracowników fizycznych, którzy zatrudniani są przy produkcji przez firmy z dominującego w Krośnie sektora przemysłowego za najniższą krajową. Nie oznacza to jednak, że miasto nie stawia na innowacje – rozwijają się IT oraz branża usług dla lotnictwa.

W jakich zawodach można znaleźć pracę w Krośnie?

Na początku zastanówmy się, którzy specjaliści będą mieli w Krośnie najtrudniej znaleźć pracę w swojej działce. Do zawodów nadwyżkowych należą pracownicy administracyjni, ale także pracownicy fizyczni zajmujący się dozorem, ochroną i sprzątaniem.

Znacznie więcej jest profesji deficytowych. Największe braki kadrowe dotyczą spawaczy, kucharzy, blacharzy i lakierników samochodowych, operatorów sprzętu do robót ziemnych, elektryków i elektromonterów, a także inżynierów – specjalistów z obszaru mechaniki i budownictwa.

krosno oferty pracy lista firm gowork
fot. Pexels / Kelly

Niedostatek pracowników jest mocno odczuwalny również w branży medycznej (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci, operatorzy aparatury medycznej), w budowlance (inspektorzy nadzoru budowalnego, monterzy instalacji, betoniarze) oraz w IT (testerzy oprogramowania, graficy komputerowi, programiści baz danych). Bardzo brakuje doświadczonych rzemieślników – cukierników, ślusarzy, stolarzy, a nawet kluczowych dla regionu szklarzy, pracowników obróbki szkła i ceramików. Ponadto pracę bez problemu znajdą magazynierzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, kierowcy samochodów ciężarowych, operatorzy dźwigów, księgowi i logopedzi.

Gdzie szukać pracy w Krośnie?

Poszukiwanie pracy warto zacząć od odwiedzenia w serwisie GoWork zakładki dotyczącej miasta: https://www.gowork.pl/praca/krosno;l. Dzięki użytecznym filtrom istnieje możliwość wyselekcjonowania ogłoszeń pod kątem np. stanowiska, lokalizacji, a także warunków zatrudnienia. Korzystanie z portalu z pracą pozwala na zaoszczędzenie czasu – wszystkie ogłoszenia dostępne są w jednym miejscu i można ułożyć je od najświeższych.

Istnieje również opcja zweryfikowania opinii o pracodawcach – można to zrobić za pomocą jednego kliknięcia, przechodząc na stronę poświęconą danej firmie.

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia?

W twoim zawodzie nie ma w Krośnie dobrze płatnej i ciekawej pracy? A może wyuczona profesja już ci się znudziła i szukasz nowych horyzontów? Warto trochę pomóc szczęściu i zastanowić się nad podnoszeniem kompetencji poprzez uczestnictwo różnego typu kursach i szkoleniach, stacjonarnych i online, płatnych i darmowych.

Nie wahaj się skorzystać z pomocy instytucji, które zostały powołane właśnie po to, aby ułatwiać poszukiwanie pracy. Zarejestruj się w urzędzie pracy, odwiedź inkubator przedsiębiorczości.