Wszystkie przelewy będą jednodniowe! Zobacz godziny graniczne banków

Wszystkie przelewy będą jednodniowe! Zobacz godziny graniczne banków

19 października 2012 Wyłącz przez Krzysztof Tańcula

Jak podaje dzisiaj Gazeta Wyborcza, od środy 24.października, wszystkie przelewy krajowe mają być ekspresowe i docierać na konto odbiorcy tego samego dnia. Dodatkowo, co ważne dla firm robiących interesy za granicą, zmiany te likwidują tzw. ‚datę waluty’, a więc przelewy walutowe muszą być przeliczone po kursie w dniu nadania.

Koniec czekania na przelew?

Do tej pory, czekanie na przelew bywało udręką. Powstawały nawet rozwiązania tego problemu – osobne usługi jak BlueCash (zapewniające przelewy błyskawiczne, dzięki posiadaniu kont we wszystkich bankach i używaniu ich do przyspieszenia transakcji) czy kiedykasa.pl (‚prognoza terminu otrzymania przelewu’). Znane najlepiej przez wolnych strzelców i przedstawicieli wolnych zawodów jest też „czekanie na przelew” (tu strona na Facebooku: https://www.facebook.com/czekam ). Teraz zakończą się obawy, przynajmniej te dotyczące opóźnień w systemie bankowym, co powinno ułatwić dochodzenie należności.

serwis prognozujący czas przelewu przelewy jednodniowe

Wygląd serwisu kiedykasa.pl

Te nowinki przynosi zmiana ustawy o usługach płatniczych, wykonana pod kątem unijnej dyrektywy PSD (ang. Payment Services Directive). Dotyczy przelewów, płatności kartami i nowych obowiązków informacyjnych. Systemem przesyłania przelewów jest Elixir, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa i dzięki niej przyspieszenie będzie możliwe. Już w czerwcu wprowadziła tzw. Express Elixir, który umożliwia otrzymanie pieniędzy w kilka sekund. Podobny system w Europie ma tylko Wielka Brytania. Nowe przepisy ograniczą proceder przetrzymywania pieniędzy klientów nocą i obracania nimi w tym czasie przez bank.

Godziny graniczne

Banki ustaliły swoje „godziny graniczne” (do których gwarantują dostarczenie pieniędzy jeszcze tego samego dnia):
Bank BPH 15:30
Alior Bank 15:20
Raiffeisen Bank 15:00
ING Bank 14:30
Pekao 14:25
mBank 13:25

Kurs waluty na wyciągu

Zmienią się także wyciągi, w tym te z bankomatów – obok kwoty naliczonej za transakcję walutową, pojawi się kurs przeliczenia banku i operatora płatności lub bankomatu.

Koniec ‚daty waluty’ w przelewach zagranicznych

Wśród zmian jest także sposób przeliczanie przelewów zagranicznych. Do tej pory, skoro przelew szedł dłużej niż 1 dzień, to w tym czasie zmieniał się kurs, a banki podawały datę przeliczenia. Teraz tego problemu ma nie być, przelewy będą przeliczane po kursie z dnia nadania.

 

Co myślicie o tych zmianach? Jakie problemy z przelewami mieliście, a jakie jeszcze macie?