Wszystkie przelewy będą jednodniowe! Zobacz godziny graniczne banków

Jak podaje dzisiaj Gazeta Wyborcza, od środy 24.października, wszystkie przelewy krajowe mają być ekspresowe i docierać na konto odbiorcy tego samego dnia. Dodatkowo, co ważne dla firm robiących interesy za granicą, zmiany te likwidują tzw. ‚datę waluty’, a więc przelewy walutowe muszą być przeliczone po kursie w dniu nadania.

Koniec czekania na przelew?

Do tej pory, czekanie na przelew bywało udręką. Powstawały nawet rozwiązania tego problemu – osobne usługi jak BlueCash (zapewniające przelewy błyskawiczne, dzięki posiadaniu kont we wszystkich bankach i używaniu ich do przyspieszenia transakcji) czy kiedykasa.pl (‚prognoza terminu otrzymania przelewu’). Znane najlepiej przez wolnych strzelców i przedstawicieli wolnych zawodów jest też „czekanie na przelew” (tu strona na Facebooku: https://www.facebook.com/czekam ). Teraz zakończą się obawy, przynajmniej te dotyczące opóźnień w systemie bankowym, co powinno ułatwić dochodzenie należności.

serwis prognozujący czas przelewu przelewy jednodniowe
Wygląd serwisu kiedykasa.pl

Te nowinki przynosi zmiana ustawy o usługach płatniczych, wykonana pod kątem unijnej dyrektywy PSD (ang. Payment Services Directive). Dotyczy przelewów, płatności kartami i nowych obowiązków informacyjnych. Systemem przesyłania przelewów jest Elixir, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa i dzięki niej przyspieszenie będzie możliwe. Już w czerwcu wprowadziła tzw. Express Elixir, który umożliwia otrzymanie pieniędzy w kilka sekund. Podobny system w Europie ma tylko Wielka Brytania. Nowe przepisy ograniczą proceder przetrzymywania pieniędzy klientów nocą i obracania nimi w tym czasie przez bank.

Godziny graniczne

Banki ustaliły swoje „godziny graniczne” (do których gwarantują dostarczenie pieniędzy jeszcze tego samego dnia):
Bank BPH 15:30
Alior Bank 15:20
Raiffeisen Bank 15:00
ING Bank 14:30
Pekao 14:25
mBank 13:25

Kurs waluty na wyciągu

Zmienią się także wyciągi, w tym te z bankomatów – obok kwoty naliczonej za transakcję walutową, pojawi się kurs przeliczenia banku i operatora płatności lub bankomatu.

Koniec ‚daty waluty’ w przelewach zagranicznych

Wśród zmian jest także sposób przeliczanie przelewów zagranicznych. Do tej pory, skoro przelew szedł dłużej niż 1 dzień, to w tym czasie zmieniał się kurs, a banki podawały datę przeliczenia. Teraz tego problemu ma nie być, przelewy będą przeliczane po kursie z dnia nadania.

 

Co myślicie o tych zmianach? Jakie problemy z przelewami mieliście, a jakie jeszcze macie?