Rzeszów ma pomysł zamiast OFE – każdy zostanie udziałowcem!

Rzeszów ma pomysł zamiast OFE – każdy zostanie udziałowcem!

13 lutego 2014 Wyłączono przez Krzysztof Tańcula

crowdfunding udzialowy infografika jak dziala Mamy w Rzeszowie wiosnę finansowania społecznościowego (tzw. crowdfunding-u) – w lutym wystartowały tu 2 serwisy-systemy inwestowania dla każdego 'Kowalskiego’. Każdy może zarówno zdobyć kasę na firmę, jak i ulokować środki w prezentowanych pomysłach. Pierwszy serwis to ideowi.pl, a drugi – sfinansowany przez InnoFund – crowdangels.pl.

Jak działa crowdfunding?

Jeżeli w wyznaczonym terminie projekt osiągnie cel zbiórki (100%), rozpoczynają się procedury prawno-księgowe w celu przekazania udziałów lub akcji inwestorom.
W przeciwnym razie (gdy projekt nie osiągnie 100% w wymaganym czasie), pieniądze zwracane są wspierającym.

 

Dla kogo crowdfunding?

Platforma ideowi.pl skierowana jest do głównie do ludzi, którzy mają świetny pomysł na biznes, wiedzą jak go zrealizować i rozwinąć, ale brak im środków na start. Aktualnie tacy ludzie mają do wyboru finansowanie, które zabiera mnóstwo czasu, nerwów, a także nakłada ograniczenia w rozwijaniu biznesu bądź wymaga zwrotu pieniędzy. To wszystko sprawia, że sporo osób odpuszcza sobie w ogóle realizację pomysłu bądź odkłada na później.

– opisuje Monika Loryńska z Ideowi.pl

W co można zainwestować w Rzeszowie już dzisiaj?

  • Serwis radiostacja24.pl – portal do słuchania stacji radiowych (Crowdangels)
  • Visual Car 3D – aplikacja do wirtualnego tuningu samochodów (Crowdangels)
  • Wioska Seniorów – osiedle w zacisznej, pięknej i malowniczej okolicy (Crowdangels)
  • Spokido – pierwszy w Polsce portal sportowych rodziców (Ideowi)

Co łączy nowe serwisy finansowania społecznościowego? – podobieństwa

W obu stajemy się inwestorem w projekcie biznesowym (nowej spółce, firmie), a nie jak dotychczas (w innych serwisach CF) dostawaliśmy produkt, bądź tylko wspieraliśmy projekt (’charytatywnie’, jako mecenas). W ideowi.pl jest też taka opcja.
W obu – ze względu na ustawę – wkład wynosi co najmniej 50 złotych (to minimalna wartość udziału w spółce).
Na decyzję o zainwestowaniu mamy w obu serwisach co najmniej 30 dni od publikacji oferty.

50 złotych udział w spółce - crowdfunding

Czy crowdfunding to innowacja? Moda?

Na świecie działa już ponad 600 portali crowdfundingowych (finansowania społecznościowego). W 2013 roku internauci sfinansowali projekty na łączną kwotę ponad 3 miliardów dolarów. Dlatego przekazaliśmy kapitał zalążkowy z projektu InnoFund na to przedsięwzięcie

– podkreśla dr Marta Czyżewska, kierownik projektu „InnoFund – Kapitał na innowacje”, realizowanego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie. (InnoFund to fundusz zalążkowy wspierający finansowo innowacyjne pomysły biznesowe, stworzony przez WSIiZ w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.)

Jak zebrać społecznościowych udziałowców?

Jak informuje Przemysław Róziecki, twórca Crowdangels.pl

– Wystarczy stworzyć projekt w czterech prostych krokach, opisać cel zbiórki środków, załączyć dokumenty i określić cel finansowy oraz pakiet udziałów lub akcji, który zostanie zaoferowany w zamian za finansowanie pomysłu. Po akceptacji projektu, jest on prezentowany w serwisie, a użytkownicy mogą dokonywać wpłat. Każdy pomysłodawca określa własne warunki – ile kapitału potrzebuje i ile udziałów odda w zamian za finansowe wsparcie.

Jak je oceniacie? Mieliście już kontakt z nurtem crowdfundingu? – Czekamy w komentarzach: